Nasir - czyta, czyli to co czytam staram się opisać w mini recenzjach tak aby ułatwić wybór pomiędzy dostępnym na rynku pozycjami.
czwartek, 17 stycznia 2013
Nie będzie recenzji Pana Lodowego Ogrodu
Niestety nie będzie recenzji 'Pana Lodowego Ogrodu części 4. Zbyt dużo myśli kłębi mi się w głowie i nie mogę tego złożyć w jedną spójną całość. Mogę tylko napisać ,że cykl "Pan Lodowego Ogrodu" to najlepsza polska seria fantasy jaką kiedykolwiek przeczytałem!
środa, 16 stycznia 2013
Promocja w Siedmiorogu
Wydawnictwo Siedmioróg
przygotowało dla młodych czytelników i czytelniczek specjalną promocję na tegoroczne ferie zimowe.
W zakładce “Ferie z Książką” można znaleźć ponad 400 tytułów z rabatem 22%, a przy zamówieniach wynoszących minimum 45zł koszty dostawy ponosi księgarnia Siedmiorog.pl.
W promocji do nabycia min. cała seria Pan Samochodzik autorstwa
Zbigniewa Nienackiego, 100 bajek Jana Brzechwy, duży wybór lektur
szkolnych i książek edukacyjnych dla najmłodszych.
Dodatkowo przy rejestracji konta Wydawnictwo przygotowało dodatkowe
rabaty, które każdy subskrybent znajdzie w swojej skrzynce pocztowej.
Szczegóły promocji znajdują się tutaj:
niedziela, 13 stycznia 2013
Polowanie Simon Scarrow recenzja
Simon Scarrow jest angielskim pisarzem piszącym głównie thrillery historyczne, mieszkającym na co dzień w Norfolku. W Polsce zostały wydane 4 jego powieści z cyklu 'Orły Imperium", przedmiotem tej recenzji jest 3 część sagi - "Polowanie".
Przyznam, że pierwszą książkę Scarrowa kupiłem, ponieważ zachęciła mnie do tego okładka. Jako miłośnik książek rozgrywających się w antycznym Rzymie postanowiłem dać Anglikowi szansę. Je się ponoć oczami i Wydawnictwo Publicat zachęciło mnie do spróbowania swojego wyrobu. Cykl przypadł mi do gustu, czego owocem jest tekst na temat 3 części cyklu.
Akcja została umieszczona w czasie podboju Wielkiej Brytanii przez Legiony Rzymskie. Wydarzenia śledzimy z perspektywy 2 głównych bohaterów czyli centuriona Macro i jego optiona Katona. Scarrow daje nam również możliwość śledzenia wydarzeń przez pryzmat legata Wespazjana (przyszłego Cesarza rzymskiego). Fabuła 3 części jest mocno naciągana, a mianowicie okręt rzymski rozbija się podczas sztormu u wybrzeża kontrolowanego przez dzikich Durotrygów, a jako jedyni tragedię przeżywają żona i dzieci naczelnego wodza kampanii Aulusa Plaucjusza oraz jeden z wyżej postawionych rzymskich notabli. Oczywiście zaraz zostają wzięci do niewoli przez siejących postrach na całej wyspie Druidów, którzy żądają za ich uwolnienie wydania swoich pobratymców schwytanych podczas bitwy o Meadwey.
Dwójka sympatycznych protagonistów zostaje wysłana na ratunek krewnym Plaucjusza i tylko tyle mogę zdradzić, żeby nie zepsuć przyjemności z lektury. Scarrow sprawnie operuje słowem, tworzy plastyczne opisy i barwne dialogi. Natomiast problem z jego twórczością polega na tym, że jego legioniści przypominają bardziej zwykłych marines czy inne współczesne wojsko. Dialogi występujące w "Polowaniu" można śmiało zastosować do powieści o współczesnych komandosach. Naciąganą fabułę Scarrow zrekompensował mi świetnymi scenami batalistycznymi i relacjami między bohaterami. W pewnym momencie sens ich poszukiwań przestał mi przeszkadzać i została przyjemność z lektury.
Autor bardzo dobrze poradził sobie z odzwierciedleniem taktyki rzymskich wojsk. Rzymianie posiadali zdyscyplinowane regularne wojsko, potrafiące walczyć w szyku i trzymać mur tarcz aby zminimalizować własne straty. Pisarz w "Polowaniu" pokazuje jak bardzo istotna była dyscyplina na polu bitwy. Scarrow spójnie i logicznie obrazuje również mechanikę armii, jej zależność od dostaw żywności , od doboru taktyki do panującego klimatu.
Bohaterowie całej serii czyli Marco o Katon trochę przypominają Asteriksa i Obeliksa albo Kajko i Kokosza. Macro to człowiek prosty, bezkompromisowy. Zależy mu tylko na dobrym winie, bijatykach i lokalnych dziewkach. Katon zaś to młody syn wyzwoleńca, walczący na każdym kroku z dylematami natury moralnej, bardzo wrażliwy i ma skłonności do działań heroicznych, nie do końca przemyślanych, co oczywiście doprowadza do szewskiej pasji Macro. Ci dwaj przesympatyczni legioniści nie pasują mi do roli krwawych morderców w jakich przeistacza ich autor podczas opisywanych scen batalistycznych.
Ogólnie powieść Scarrowa stoi na bardzo przyzwoitym poziomie i jeśli ktoś szuka ciekawej lektury historycznej na długie zimowe wieczory to jak najbardziej zachęcam do kupna bądź wypożyczenia.
Ocena 7/10
środa, 9 stycznia 2013
Powrót Króla:)
Po długiej przerwie postanowiłem powrócić do pisania. Od teraz na moim blogu znajdziecie informacje na temat najciekawszych promocji w księgarniach internetowych i recenzje ukierunkowane pod kątem decyzji zakupowej. Teksty będą krótsze ale mam nadzieje bardziej treściwe. Już jutro zabiorę się do pisania recenzji najnowszej powieści Jarosława Grzędowicza "Pan lodowego ogrodu tom 4". Tej książki nikomu nie trzeba przedstawiać, a cykl jako całość stanowi w polskiej literaturze fantasy najważniejsze wydarzenie od czasów sagi o Wiedźminie. Zaglądajcie jutro wieczorem:)
Subskrybuj:
Posty (Atom)